Zavolejte nám
+420 515 224 667

Pár rad veterinární kliniky

Znojmo–Přímětice

Rady a doporučení veterináře

Nejste si jistí, co vše vzít s sebou k veterináři na první vyšetření anebo vás zajímá jak postupovat, když vašeho mazlíčka trápí onemocnění zubů, záněty očí či uší? Přečtěte si pár doporučení naší veterinární poradny Znojmo–Přímětice.
Návštěva u veterináře
Záněty uší
Záněty očí
Krev v moči
Doporučené vakcinační schéma pro psy a kočky
Kardiologické vyšetření
Kožní potíže
Co byste měli vědět o zubním kameni

Návštěva u veterináře

Co s sebou?
Pokaždé když jdete k veterináři, vezměte si s sebou očkovací průkaz nebo pas svého zvířete.

Je dobré vědět, kdy bylo vaše zvíře naposledy odčerveno a ošetřeno proti vnějším parazitům a jakým prostředkem.

U fenek jsou pro nás důležité informace o průběhu hárání (kdy proběhlo naposledy, jak dlouho trvalo…).

Pokud vaše zvíře užívá nějaké léky, které nebyly předepsány u nás, vezměte s sebou obal nebo příbalový leták od těchto léků. Ujistěte se také prosím, že víte, v jaké dávce vaše zvíře tyto léky užívá. Důležité jsou léky užívané dlouhodobě i jednorázově. Význam mohou mít i preparáty podávané lokálně - např. masti, krémy, spreje, dezinfekce...

Pokud bylo vaše zvíře s problémem již vyšetřeno nebo ošetřeno na jiném pracovišti, vezměte s sebou (pokud je máte) všechny lékařské zprávy, výsledky krevního vyšetření, rtg snímky apod.
Pokud vaše zvíře zvrací nebo má průjem, je vhodné vzít s sebou vzorek zvratků nebo stolice.

Jestliže má vaše zvíře potíže s močením anebo změněný příjem tekutin, je vhodné přinést vzorek jeho moči.

Pokud má vaše zvíře kožní problém, v žádném případě ho před vyšetřením nekoupejte, ani mu nepodávejte např. antiparazitární přípravky. Pokud se toto stane, je třeba vědět, jaký prostředek jste ke koupání nebo ošetření zvířete použili.

Nepodávejte vašemu zvířeti žádné léky bez konzultace s lékařem. Mohou pozměnit průběh onemocnění nebo skrýt důležité klinické příznaky. V některých případech může lék i uškodit. Pokud jste nějaký lék podali, sdělte to svému lékaři. Je možné, že se tento přípravek nedá kombinovat s léky, které chce lékař předepsat.

Jestliže si nejste něčím jisti, nebo máte nějaké dotazy, zavolejte nám a poraďte se o tom, co je pro vaše zvíře vhodné. Tak se ujistíte, že jste udělali co nejvíce proto, abychom mohli vaše zvíře co nejlépe a nejdůkladněji vyšetřit.

Záněty uší

Záněty uší můžeme podle příčin rozdělit do tří skupin:
Bakterie a kvasinky - tyto organismy se v uchu mohou vyskytovat běžně, při pomnožení (například po koupání, zapaření uší…) dochází k jejich pomnožení a vzniku zánětu. Pokud je proces vleklý (chronický), může dojít až k perforaci bubínku a přestupu zánětu do středního ucha.
Bakteriální zánět s výtokem a zánětlivými změnami na boltci.
Cizí tělesa - osiny a další rostlinný materiál jsou schopny cestovat zvukovodem a poškodit bubínek, jejich přítomnost v uchu je pro zvíře silně bolestivá.
Cizí těleso (osina) při otoskopickém vyšetření
Parazité – Otodectes cynotis (chovateli znám jako ušní svrab) – problém zjm. u koček, nevyhýbá se ale ani psům případně fretkám. Způsobuje silné svědění, zvířata si intenzivním škrábáním boltců mohou způsobit rozsáhlá kožní poranění v oblasti uší.
Otodectes cynotis v mikroskopickém preparátu
Bez otoskopického a případně mikroskopického vyšetření není možné tyto jednotlivé procesy odlišit a logicky nasazení antibiotických kapek na parazity, natož na zapíchnutou osinu zůstává bez efektu. Při neefektivní léčbě může dojít k prohloubení problému včetně již zmíněné perforace bubínku s následným přestupem zánětu do středního ucha.

Záněty očí

Stejně jako u zánětů uší si záněty očí spojené s hnisavým výtokem můžeme orientačně rozdělit do tří skupin, i když problematika onemocnění očí je samozřejmě daleko hlubší.
  1. infekce – zejména u koček existuje několik patogenů které mohou způsobit hnisavé výtoky z očí - herpesviry, caliciviry…
  2. cizí tělesa – různé drobné části rostlinného materiálu (osiny, trny..) se mohou zapíchnout do rohovky nebo za třetí víčko a způsobit akutní bolestivý zánět
  3. poranění – při vzájemných hrách nebo rvačkách může dojít k poškození rohovky drápkem s následným rozvojem zánětu
Vyšetření oka může zahrnovat několik kroků - po klinickém vyšetření se v případě podezření na poškození rohovky tato obarví speciálním fluorescenčním barvivem.
Záchyt zelené barvy ukazuje rozsah poškození rohovky.
Dále po znecitlivění oka speciálními kapkami se podíváme pod třetí víčko, zda tam není ukryté nějaké cizí tělísko.

Krev v moči

Přítomnost krve v moči může naznačovat „pouhý“ zánět močového měchýře (neboli cystitidu) nebo onemocnění ledvin, ale také potíže spojené s výskytem močových kamenů (takzvanou urolithiasu), novotvary močového měchýře, u pejsků také potíže s prostatou…
Na prvním místě zpravidla stojí vyšetření moče - změření hustoty, mikroskopické vyšetření (zjištění přítomnosti krystalků, buněk zánětu, červených krvinek..), orientační vyšetření moče testačními papírky (stanovení přítomnosti krve, bílkovin…). Dále následuje vyšetření krve pro diagnostiku onemocnění ledvin.
Mikroskopické vyšetření moče - močové krystaly (struvity)
Následujícím krokem může být ultrazvukové vyšetření močopohlavního aparátu - vyšetření močového měchýře (tloušťka stěny, přítomnost novotvarů…), vyšetření ledvin a u psích samců vyšetření prostaty.
Močový měchýř při ultrazvukovém vyšetření - nádor v močovém měchýři.
Pro diagnostiku močových kamenů je vhodné rentgenologické vyšetření.
Pokud se tedy bez jakéhokoliv vyšetření nasadí při výskytu krve v moči antibiotika, je zřejmé, že v některých případech sice ani neublíží, ale také nepomohou. Stejně tak i nasazení speciální diety na močové krystaly vyžaduje předchozí mikroskopické vyšetření moče - močových krystalů je více typů.

Doporučené vakcinační schéma pro psy a kočky

Kardiologické vyšetření

Kdy je třeba kardiologické vyšetření?
Tento typ specializovaného vyšetření by měl být proveden u pacientů, u nichž majitel pozoruje tyto potíže:
  1. unavitelnost (při námaze a následně i v klidu)
  2. zadýchávání se
  3. kašel (zpočátku v nočních a ranních hodinách)
  4. hubnutí a nechutenství
  5. zvětšování objemu břicha
  6. stavy slabosti, omdlévání, křeče až záchvaty připomínající epilepsii
Toto vyšetření má určitá pravidla a postupy, jež by měly být dodrženy. V opačném případě nelze spolehlivě stanovit diagnózu, vybrat nejvhodnější terapii a ani znát prognózu do budoucna.
Metody kardiologického vyšetření
  • Pečlivé klinické vyšetření – je to základ diagnostiky, jelikož pouhé přiložení fonendoskopu na hrudník nestačí. Mnohé prognostické znaky lze získat vyšetřením sliznic, prohmatáním břicha, posouzením dechu a kvality pulzu - toto by nemělo být nikdy opomenuto!
  • Vyšetření krve (hematologie, biochemie, ionty) - dokáže napomoci při odhadu prognózy a vyloučit další velmi závažná onemocnění, která mohou způsobovat stavy podobné srdečnímu selhání
  • Rentgen hrudníku – slouží pro měření velikosti srdce, posouzení plicního pole, průběhu průdušnice a stavu plicních cév, případně pro zjištění patologických změn (novotvary, přítomnost tekutiny v hrudníku...)
Obr. ukazuje rozdíl mezi zdravým srdcem a patologicky zvětšeným srdcem.
  • ECHO – jedná se o ultrazvukové vyšetření srdce bez nutnosti sedace či narkózy, většinou prováděné na pacientovi vleže. Sondou je sledován pohyb a pracovitost srdečního svalu, proudění krve, vnitřní výstelka srdce a srdeční chlopně. Toto vyšetření dokáže navíc odhalit přítomnost vrozených srdečních vad, zánětů srdeční výstelky, krevních trombů, tekutiny v perikardu a novotvarů.
  • EKG – díky záznamu srdeční činnosti ve křivce lze s jistotou určit, zda-li nepravidelnost srdečního rytmu hodnocená při poslechu srdce je skutečná, protože některé nepravidelnosti v srdeční aktivitě jsou fyziologické (tedy normální). Dále umožňuje zjistit, zda daná arytmie ohrožuje pacienta na životě a musí být tedy léčena.
Obr. A) ukazuje rozdíl mezi normálním tokem krve (červená) a zpětným tokem krve (barevná) za pomoci dopplerovského vyšetření u mitrální insuficience

Obr. B) ukazuje záznam vyšetření v B-módu pro následná měření velikosti levé komory
Jak nepřijít pozdě?
Pacienty se srdečním onemocněním si můžeme rozdělit do tří skupin:

1. skupina: pacienti s vrozenými srdečními vadami – u nich lze předpokládat, že ve velmi raném věku zpozorujete apatii, nechutenství, hubnutí, zpomalený růst, zadýchávání se při běžných aktivitách, kašel, zvětšující se břicho aj. Většinu těchto vad jsme schopni odhalit již při klinickém vyšetření, jež bývá součástí vakcinace Pokud nedojde k brzkému odhalení takových vad, život postiženého pacienta bývá velmi krátký.

2. skupina: pacienti tolerující – jejich srdce na sobě po měsíce až léta nedá naprosto nic znát a to díky tomu, že kompenzuje svoji vadu (většinou na úkor zvětšení své velikosti, ztenčení a oslabení svaloviny). V době, kdy se objeví klinické příznaky (unavitelnost, zadýchávání se, kašel…), bývají zjištěné změny již velmi výrazné a většinou nevratné. Bohužel někteří pacienti z této skupiny ani nestihnou projevit jakékoliv známky srdečního selhání a umírají na akutní zástavu srdce díky jeho vyčerpání.

3. skupina: pacienti netolerující – u nich není organismus schopen delší dobu zvládat problémy s nemocným srdcem, klinické příznaky nastupují poměrně brzy, díky čemuž dochází k včasné diagnostice a léčbě. Tento pacient má větší šanci na delší život než pacient ze skupiny č. 2.

Dobrá rada na závěr
Součástí jakéhokoliv klinického vyšetření je VŽDY poslech srdce, žádejte ho tedy po svém veterináři.

Prevence je důležitější než léčba, což u srdečních onemocnění platí obzvlášť.

Všechna výše popsaná vyšetření provádíme na naší klinice, pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu svého zvířete, nebojte se nás kontaktovat. Tato vyšetření je možno provádět i preventivně a setkáte se s nimi i jako součást našeho předoperačního vyšetření .

Kožní potíže

Projevují se velkou a pestrou škálou příznaků, zvíře nejčastěji trápí svědění kůže, výskyt šupin, padání srsti, mokvavá a zarudlá ložiska, vřídky, bradavičky…
Bohužel stejně pestré jsou i příčiny těchto potíží, a tak správný postup při léčbě takového pacienta začíná vždy rozhovorem s majitelem, při kterém zjišťujeme okolnosti vzniku, délku trvání potíží, kontakt s jinými zvířaty, způsob a druh krmení, prostředí ve kterém pes či kočka žije, ale i možná onemocnění lidí v kontaktu s nemocným zvířetem a dokonce také psychickou pohodu pacienta.
Po zjištění těchto okolností následuje vlastní vyšetření nejprve celkového zdravotního stavu a poté i základní kožní vyšetření. Často bývá příčina zjištěna rychle a pouhým zrakem jako v tomto případě:
Blecha a její trus v srsti psa
Někdy po mikroskopickém vyšetření:
Vlevo zákožka (původce svrabu), vpravo trudník (příčina demodikózy)
Často je však cesta k získání diagnózy obtížnější , vyžaduje další vyšetření a to například hormonální, alergologické, kultivační či vyšetření vzorku kůže patologem. Vždy je důležité zjistit příčinou onemocnění a navrhnout Vám postup při léčbě. Část pacientů bohužel nelze definičně vyléčit, ale vždy se snažíme vašemu čtyřnohému kamarádovi co nejvíce ulevit od potíží. Toto však vyžaduje trpělivost a pečlivé dodržování domluveného postupu a to i proto, že efekt léčby se může projevit se zpožděním.

Co byste měli vědět o zubním kameni

Mnoho majitelů psů a koček považuje zubní kámen pouze za kosmetický problém spojený s nepříjemným zápachem z dutiny ústní. Málokdo ví, že problém zubního kamene je daleko závažnější a dokonce může vést až ke smrti jejich čtyřnohého přítele.
Zubní kámen začíná jako plak – nálep zbytků potravy, slin a bakterií, který postupně mineralizuje. Silná vrstva zubního kamene se postupně posunuje po povrchu zubu pod dásně, čímž dochází k jejich zánětu s postupným odhalováním zubních krčků (parodontoza), což může vést až k uvolnění a vypadnutí zubu.
Zubní kámen I. stupně
bez zánětu dásně a rozvoje periodontálního onemocnění
Zubní kámen II. stupně
zánět dásní s postupným rozvojem parodontozy
Zubní kámen III. stupně
zánět zánět dásní spojený s odhalením zubních krčků, krvácením a ztrátou zubů
Postižení dutiny ústní II. a III. stupně je samozřejmě bolestivé a pro psa či kočku velmi nepříjemné, byť majitel nemusí zaznamenat žádnou změnu v příjmu potravy.
A co tedy činí zubní kámen tak nebezpečným pro celkový organismus? Jsou to miliony bakterií, které se z něj uvolňují do krevního řečiště a usazují se na různých místech v těle, nejčastěji na chlopních srdce, v ledvinách a v játrech. Postupným nárůstem a činností bakteriálních kolonií jsou tyto životně důležité orgány poškozovány, což může vést až k selhání jejich funkce.
Jak předcházet vzniku zubního kamene
Stejně jako u všech onemocnění i zde platí, že nejlepší je prevence. Existuje více způsobů, jak bojovat se zubním plakem a tedy předcházet vzniku zubního kamene.

Můžete zvolit cestu pravidelného čištění chrupu za použití měkkého dětského zubního kartáčku (pro méně zručné majitele existuje veterinární varianta kartáčku určená k nasazení na prst) a speciální zubní pasty pro zvířata (lidské pasty často dráždí žaludek). Interval čištění závisí na rychlosti tvorby plaku, někomu stačí čistit zuby 1x týdně, někdo musí čistit poctivě denně po jídle.

Další variantou je speciální granulovaná dieta, např. Hill´s Oral care (preventivní použití), Hill's t/d, která svým složením, tvarem a strukturou granulí napomáhá udržovat zuby bez plaku, zároveň dochází i ke snižování zápachu z dutiny ústní.

V neposlední řadě lze zmínit přípravek „Plaque Off“ – jedná se o výhradně přírodní produkt, který obsahuje určitý typ mořských řas. Je k dispozici ve formě sypkého prášku, takže může být do stravy snadno přidán každý den. Efekt podávání lze pozorovat za 4-8 týdnů, poměrně účinně snižuje zápach z dutiny ústní.

V případě rozvinutého problému se zubním kamenem (stupeň II. – III.) už bohužel tyto metody nejsou příliš efektivní a je nutno přistoupit k ošetření dutiny ústní v celkové narkóze. Při ní jsou zuby důkladně očištěny ultrazvukem s následným vyleštěním skloviny (prevence uchycení plaku), zuby změněné zánětem jsou vytrženy (pes či kočka ztrátu několika zubů snadno oželí a více ocení to, že je v tlamě nic nebolí). Po tomto ošetření je velmi vhodné začít s preventivním ošetřováním dutiny ústní.

Potřebujete naše služby? Neváhejte nás kontaktovat.

Veterinární klinika Přímětice

MVDr. Dalibor Boháč

Adresa
K Suchopádu 273/8, 669 04 Znojmo
Ordinační hodiny
PO-PÁ: 8:00-18:00 | SO-NE: 8:00-12:00
Statní svátky: zavřeno
Pokud potřebujete ošetření mimo naše ordinační hodiny,
kontaktujte prosím pracoviště s nonstop provozem.


VFU Brno: +420 541 561 111
Klinika Jaggy Brno: +420 545 234 035

Napište nám

* Emailovou komunikaci nepoužívat při řešení akutních případů
© 2024 Veterinazn.cz | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů